• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

NLP ile Ahenk Yaratmak Ve Sağlam İlişkiler Kurmak

NLP ile Ahenk Yaratmak Ve Sağlam İlişkiler Kurmak
NLP

NLP, yaşamımızda üzerinde düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilgili hale getirme ve geliştirmede üzerinde meydana getirilen araştırmalar sonucunda, zihnin işleyişi ile ilgili, yetmişli yılların sonlarına doğru ABD'da geliştirilmiş bir model ve metodolojidir.

Dilbilimci Prof. John Grinder ve Matematikci - Gestalt Terapisi uzmanı Dr. Richard Bandler tarafından olağan üstün başarılı terapi uzmanlarının analiz edilmesi ile model haline getirilen NLP teknikleri, Psikoloji, Sibernetik, Nöroloji, Filoloji gibi bilimlerin ışığında geliştirilip artık günümüzde terapi alanının haricinde, yönetim, eğitim, sıhhat, aile, satış ve spor bilimlerinde de başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir.

Kişisel kabiliyet ve becerilerin açığa çıkarılıp pekiştirilmesinde kullanılan NLP, duygu, fikir ve davranış kalıplarını bilgili hale getirip hedef odaklı ve yapıcı bir halde geliştirmede kullanılan bir takım yöntemler sunar.

NLP'nin altyapısını, insanoğlunun çevrelerini iyi mi idraklayıp ne şekilde tepki gösterdikleri, nasıl iletişim kurdukları ve davranış kalıpları üzerinde meydana getirilen araştırmalar oluşturur.

NLP de bu tür araştırmalar özellikle kendi alanlarında çok başarılı olan insanoğlunun stratejileri üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Buna NLP de "Modelleme" (Modelling) denir ve günümüzde hızlı öğrenme "Accelerated Learning" in önemli bir parçasıdır.

NLP araştırmaları sonucunda geliştirilen bilgi teknik ve yöntemler, insanlar arasındaki iletişimi pekiştirmede kullanıldığı gibi, hedef ve çözüm bulma süreçlerinde de senelerdir başarılı bir halde kullanılmaktadır.

NLP ile ahenk Yaratmak Ve Sağlam İlişkiler kurmak

uyum yerine ilişkiler kelimesini kullanmamızın bir sebebi var. Ahenk, ilişkilerin yalnız önemli bir parçasıdır. Ahengi yaratmak ve korumak çok kıymetli olduğundan, bunu başarıyla gerçekleştirmenin birçok yolunu öğrenmelisiniz. Şu sıralar uyum yaratma tekniklerini öğretmek çok moda, hatta bazıları “anında uyum” sözü veriyor. Sadece çoğu ilişki, bundan çok daha uzun süre gelir.


Devamlı yeni ve değişik insanlara yöneticilik veya satış yapmayı planlamıyorsanız, çalışmış olduğunuz şirket müşteri referanslarına değer vermediklerini ve istemediklerini söylemiyorsa, o süre ilişkilerinize zaman içinde neler olacağını hesaba katmanız gerekir. Başarılı insanlar, uzun soluklu ilişkiler geliştirme becerisine sahiptir. Nasıl İlişki Kurulur? Bir profesyonel olarak şu suali sormak faydalıdır:

 

 “Hangi işte çalışıyorum?” Bazı insanoğlu, eğer bir şey satıyorlarsa satış işinde olmaları gerektiğini düşünürler. Değildirler. İlişki kurma işindedirler —çünkü bir şeyler satmanın yolu budur. Yöneticilik yapanlar da ilişki kurma işindedirler çünkü işler bu sayede yapılıp bitirilir.

 

En başarılı şirketler (buna orada çalışan bireyler de dahildir) bu farkı yapmanın önemini bilirler. McDonald’s fast food satar. Ancak işleri, ürünlerinin kalitesi ve restoranlarında yemek yemenin eğlence değeri vasıtasıyla ilişkiler kurmaktır. IBM bilgisayar satar ama senelerce pazara hükmetmelerinin sebebi müşterileriyle olan servis ilişkilerinin kalitesiydi. Şirket yöneticiliği ile alakalı birçok popüler ve faydalı kitap müşterilerle olan ilişkiye odaklanmaktadır.

 

Bu yeni odak noktası organizasyonlara başarı getirirken, başarılı bireyler her ne yapıyor olurlarsa olsunlar ilişkilerin ne kadar kıymetli olduğunu öğrendiler. En başarılı profesyonellerin bir ilişki kurarken uyguladıkları üç adım vardır.

 

1. Karşılıklı olarak tatmin sağlayacak hedefler belirlemek.

 

2. Sözsüz uyum yakalamak ve ahengi korumak.

 

3. Karşılarındaki kişide olumlu duygular uyandırmak.

 

1. Adım: Karşılıklı doygunluk sağlayacak Hedefler Belirlemek Ne tip bir ilişki olursa olsun, başarılı bir ilişki kurmanın birinci adımı: ilişki için belirlediğiniz hedeftir. Nasıl bir ilişki istiyorsunuz? Çoğu vakit, insanların aklında bir ilişkide ne aradıkları hakkında bir düşünce yoktur. Bu da ilişkiyi ölümcül yanlış anlamalara ve kaçırılmış fırsatlara karşı savunmasız bırakır. İlk iş görüşmenizi düşünün. Büyük olasılıkla tamamen iş hakkında endişeleniyordunuz.

O görüşmeyi yapmanızın tek amacının işi almak olduğunu düşünüyordunuz. Görüşmeyi yaparken ana hedefiniz soruları soran adamın sizi beğenmesiydi… veya minimumundan o şirket için faydalı olacağınızı anlaması. Bu hedefinize ulaşarak, işi alma şansınızı inanılmaz derecede arttıracaktınız. Bu prensibi iyi kavramış bir ticari emlak yaratıcısı var.

 

Ne süre yeni biriyle, bir proje üzerinde birlikte çalışıp çalışamayacaklarını anlamak için görüşme yapmaya gitse, aklına çok kesin bir düşünce koyar. Görüşmeye, karşısındaki bireyin kendisiyle beraberken iyi bir deneyim yaşaması ve böylece yeni bir görüşme ayarlaması için uyum yaratmayı planlayarak gider.

Başarınıza katkıda bulunan ilişkiler oluşturmak demek, hayatınızdaki çeşitli ilişkilerde güttüğünüz hedeflerin farkına varmak demektir.

 

Yaşamınız için aslına bakarsanız çok iyi belirlenmiş hedefleriniz olabilir. Bu hedefleri organize ettiğinizde, onlara ulaşmak için gerekli olan kişileri de içlerine dahil ediyor musunuz? Örneğin, aklınızda belli satış sebepleri olması güzeldir. Sadece bu hedefleri düşününce aklınıza sadece satacağınız ürün yahut hizmet geliyorsa çok daha önemli bir şeyi gözden kaçıyorsunuz anlamına gelir.

 

Bazı insanoğlu, amaçlarını düşünürken onları tam zihin gözlerinin önünde görürler fakat amaçlarına ulaşmak için yardımlarına ihtiyaç duydukları kişiler uzaklarda bir yerdedirler. Sanki pek bir önemleri yokmuş gibi. Bu size yarar getirmez. Eğer Lee Iacocca ya da Mary Kay gibi ilişki uzmanları kendi düşünme biçimlerini bilinçli olarak anlayabilselerdi, size sırlarını anlatırlardı. Size, insanoğlu zihin gözünüzde daha yakınınıza getirmenizi ve daha parlaklaştırmanızı söylerlerdi çünkü yaşamınızdaki insanlarla kurduğunuz ilişkiler amaçlarınıza ulaşmanızı mümkün kılar.

 

Canlı Canlı Yenmeden Köpekbalıklarıyla Yüzmek adlı kitabın yazarı ve büyük bir şirketin başarılı lideri olan Harvey Mackay, müşterilerle kurulan birlikteliğin kıymetini bilmektedir. Şirketinin ürettiği ofis ürünlerinin potansiyel müşterileriyle ilişki kurmaya adanmışlığı, onu satış alanında bir efsane haline getirmiştir.

 

Bütün satış elemanlarını müşterileri hakkında detaylı olarak informasyon edinmeleri için eğitir. Satış elemanlarına, müşterilerinin kişisel ve iş hayatları hakkında 66 şeyi (nerede tatil yapıyorlar, iyi zaman geçirmek için neler yapıyorlar, kişisel olarak nelere önem verirler, dışarıdan gelen satış elemanlarıyla kurdukları iyi ilişkilerde neleri önemserler  vs.) öğrenmeleri yön verilir. Satış elemanları; müşterilere kartlar, teşekkür notları ve ilgi alanına giren yada eğitici olabilecek bilgiler göndermek üzere eğitilirler.


NLP Eğitimi eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

Denizli’daki  NLP Teknikleri eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir’deki NLP Teknikleri eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  NLP Teknikleri eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz

Antalya’daki  NLP Teknikleri eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - -
NLP ile Ahenk Yaratmak Ve Sağlam İlişkiler Kurmak başlıklı 4036 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın