• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

NLP’nin Tarihi

NLP’nin Tarihi
Seçiniz

John ve Richard’m Hikayesi Her şey 1972 yılında Santa Cruz’daki Kalifornia Üniversitesi’nde John Grinder ile Richard Bandler’in tanışıp arkadaş olmalarıyla başladı. John Dilbilim asistanıydı. Richard psikoloji okuyordu, son sınıftaydı ve Geştalt terapisine çok ilgi duyuyordu.

Arkadaşı Bob Spitzer’in yayınevi “Science and Behaviour Books” için Fritz Perls’in Geştalt uygulamalarıyla ilgili video kayıtlarını yazıya döküyordu. Bu yazılar daha sonra “Eyewitness To Therapy” adlı kitabın temelini oluşturdu.

Bob Spitzer’in Santa Cruz yakınlarında bir malikanesi vardı ve sık sık arkadaşları oraya gelip bazen günlerce kalırlardı. 1972 yılında Gregory Bateson’un orada kaldığı dönemde, Bandler malikaneye gidip Bateson’un yanındaki odada kalmaya başladı. Bu çalışmalara katılanlar çoğu zaman öğrenciler ve semt sakinleriydi. Beş dolar ödüyorlardı.
 
Richard, John ile temas kurarak Geştalt çalışmalarına katılmasını teklif etti. John bu konulara karşı çok meraklıydı ve Richard onun Geştalt çalışmalarım başarıyla yönetebileceğini daha baştan biliyordu. Richard, John’a Geştalt Terapisinin iyi mi uygulanmış olduğum, John da Richard’a kendi bilgilerini ve becerilerini öğretti.

Böylece John, Richard’m yönettiği pazartesi geceleri grup çalışmalarına katılmaya başladı. Bu çalışmalar esnasında Richard’ı modelliyordu. Önemli kalıpları, göz hareketlerini, farklı ses tonlamalarını kullanmayı öğrenmişti. İki ayda Bandler’in kalıplarını ve performansını onun. Gibi uygulayabilir hale gelmişti. Kısa bir zaman sonrasında John, Perşembe akşamlan “Hızlandırılmış Mucize” adım verdiği grup çalışmalarını yönetmeye başladı.
 
Richard ünlü aile terapisti Virginia Satir’in Kanada’da düzenlemiş olduğu bir ay devam eden eğitim (training) programını gözlemleme ve videoya çekme işi aldığında buna çok sevindi. Daha önce karşılaşmışlardı ve hatta arkadaş bile sayılabilirlerdi. Tüm programı, dışarıdan izole edilmiş minik kayıt odasından izledi. Dışarıyla bağlantısını sadece seminer odasındaki mikrofonlar sağlıyordu.

Bir kulağıyla seminer odasındaki konuşmaları dinlerken, diğer kulağıyla Pink Floyd dinliyordu. Son hafta Virginia bir danışmanlık durumu oluşturdu ve katılımcılardan, o güne kadar edindikleri malzemeleri kullanarak bunu çözmelerini istedi. Asla biri bunu başaramadı.

Richard hariç kayıt odasından bir fırtına şeklinde dışarı fırlayan Richard, danışmanlık sorunuyla ilgili görüşlerini açıkladı. Virginia onu dinledikten sonra “tamamıyla doğru!” Böylece, Richard bir anda kendisini, Virginia’nm terapi kalıplarını herkesten daha çok bilen esrarengiz bir durumda buldu, bunun öğrenmek için hiçbir bilinçli çaba yapmadığı biçimde.
 
1 4 Adem Özbay – Cengiz Erengil Richard malikaneye geri döndüğünde John, Virginia Satir’in bazı kalıplarını ondan modelledi. Etkinlikleri her gün birazcık daha artıyordu. İki aylık süre artık üç haftaya inmişti. Artık ellerinde iki tane etkin terapi modeli vardı. Bunlar  birbirleri arasında bütündüler ve aynı zamanda birbirlerine karşıt özellikler taşıyorlardı.

‘Virginia Satir Modeli’ ve ‘Fritz Perls Modeli’. Aslında bu iki birey birbirinden tamamıyla farklı iki karakterdiler. Patırtı gürültü çıkarmadan aynı odada yan yana oturmaları bile nerede ise olanaksızdı. Bu yüzden çok kıymetli örnek çift oldular. Kişisel üslupları çok farklı olduğundan, tedavi kalıplarındaki ortak özellikler daha açık bir şekilde görünüyordu.

Richard ve John daha sonra dünyaca ünlü hipnoterapist Milton Erickson’u modelleyerek, onun zengin hipnotik kalıplar koleksiyonunu çalışmalarına kattılar. Böylece iş dünyasında, eğitim ve sağlık alanlarında vb. Başarılı olmuş kişilerin becerilerinin modellenme süreci hızla ilerledi ve eğitimler insanlara olağanüstü üretkenlik sağladı.
 
Santa Cruz, Kalifornia 1972 Richard ve John’un yeni bir terapi okulu oluşturmak şeklinde bir hedefleri yoktu. Bir tek bu üçü başarılı ve birbirinden çok farklı terapistin kalıplarını ortaya çıkarmak ve bunları başkalarına aktarmak istiyorlardı. Teorilerle ilgilenmiyorlardı. Uygulanabilir ve öğretilebilir olan başarılı terapi modelleri ürettiler.

Birbirinden çok farklı kişilikler olan üç başarılı terapisti modelîeyip, şaşkınlık verici benzer kalıplar elde ettiler. Bu kalıpları alıp, rafine ettiler, katıksız hale getirdiler ve bir etkin iletişim modeline dönüştürdüler. John ve Richard bir dönem Gregory Bateson ile çok yakın bağ  kurdular.

Bir ingiliz antropolog olan Gregory, bildirişim ve sistemler teorisi üzerine yazılar yazıyordu. Biyoloji, Sibernetik, insanbilim ve Psikoterapi şeklinde çok sayıda başka konu üzerine makaleler yayımlanmıştı. Şizofreni üzerine yazıları yayımlanmıştı. Şizofreni üzerine geliştirdiği “The Double Bind Theory” çok ünlüydü.
 
NLP çalışmalarına katkısı büyük oldu. Bu çalışmalar devamında NLP birbirini tamamlayıp iki yönde ilerledi. Birincisi hangi alanda olursa olsun “Mükemmelliğin Kalıplarını Keşfetme” süreciydi. İkincisi başarılı bireyin düşünme ve iletişim kurma becerilerinden yararlanarak etkin yollar kazanmaktı.

Bu kalıplar ve beceriler tek adım atarına da kullanılabilirdi fakat, bununla birlikte modelleme süreciyle geri bildirim sağlanarak daha da güçlendirilebilirdi. Santa Cruz, 1975 Gregory Bateson John ve Richard’ın yazdığı Meta Model ile ilgili “The Structure of Magic” başlıklı çalışmalarını okuduğunda çok coşkuya kapıldı ve onlara Arizona, Phoenbc’te yaşayan terapist Milton Erickson ile temas kurmalarını önerdi.

 Hatta onlar için bir buluşma aldı. Milton Erickson en ileri düzeyde hipnoterapist uygulayıcısı olarak tanınıyordu. American Society for Clinical Hypnosis’in kurucu başkanıydı. Duyarlı ve başarıya ulaşmışydı. John ve Richard onunla ilgili çalışmalarını iki kitapta topladılar. “Patterns of Hypnotic Techniques of Milton H. Erickson Volume 1″ Meta Yaymları’ndan 1975 yılında yayımlandı. Judith Jelozier’in de yazarlarından biri olduğu “Volume 2″ ise 1977 yılında yayımlandı. Özellikle Algı filtreleri konusunda bilgi içeriyordu. John ve Richard’ın “The Structure of Magic 1″ adlı kitapları 1975 senesinde ve “Magic 2″ 1977 senesinde yayımlandı.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - -
NLP’nin Tarihi başlıklı 10096 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın